O west coast swingu

Co je west coast swing?

foto_havana_noche_wcs

West coast swing je tanec pocházející ze západního pobřeží USA (vznikl ve 40. letech 20. století v Kalifornii), který má kořeny ve známějším swingovém tanci lindy hopu a našly by se i společné rysy s dalšími styly jako je two-step, Carolina shag, balboa atd.

West coast swing je dynamický, živý tanec, který se stále vyvíjí a každé desetiletí následuje hudební trendy a přizpůsobuje se moderní době. Znamená to, že zatímco dříve jste si mohli zatančit převážně na swing, blues nebo western, dnes se spektrum hudby rozšířilo o populární hudbu, R&B, jazz nebo i hip-hop. Znamená to, že si můžete WCS zatančit v podstatě kdekoliv na cokoliv.

Je to tanec zaměřený na improvizaci a interpretaci hudby a patří k nejuniverzálnejším stylům vůbec. West coast swing je dynamický, hravý, spontánní, tančí se jak na pomalou, melodickou hudbu, tak na rychlé, rytmické skladby. WCS je plný možností a překvapení.

Neexistuje jiný párový tanec, kde by partnerky měly tak velkou nezávislost a možnost rozhodování. Jiné tance odpovídají většinou standardnímu schématu, kdy muž vede a žena následuje. West coast swing je spíše spoluprací a partnerstvím mezi tanečníky – ve vedení muž „zve“ partnerku k určitému pohybu, žena „přijímá“. Vedení dokonce přechází od partnera k partnerce a zpět.

Ve WCS jsou pořádány soutěže, které ale nejsou primárně zaměřeny na choreografie, ale právě na improvizaci na předem neznámou hudbu, a to buď s partnerem dle vlastního výběr (strictly) nebo s náhodně vylosovaným (Jack & Jill). Ale i zde jde hlavně o to, aby se všichni bavili, seznámili se a strávili příjemný čas.

Ukázky west coast swingu

Zde najdete ukázku Zdeňka a Anet na party v Prague Dance Centre:
WCS demo at Prague Dance Centre party (May 2013)

Vystoupení jednoho z nejlepších světových párů najdete např. zde na Youtube:
West Coast Swing – Jordan Frisbee & Tatiana Mollmann „How to save a life“

A ještě na ukázka improvizace jiného páru úrovně Champions v rámci soutěže Jack & Jill:
Arjay Centeno & Deborah Szekely – American Classic 2013

Komentáře jsou uzavřeny.