O zouku

Co je zouk?

foto_havana_noche

Původně je zouk styl hudby, jenž přišel z karibských ostrovů Guadeloupe a Martinique. Zoukový rytmus ovlivnil mnoho dalších stylů, nejdříve sembu v Angole, ze které vznikla kizomba, a poté si ho osvojili Brazilci, u nichž ovlivnil původní lambadu.

Brazilský zouk, nebo-li zouk-lambada je poslední dobou nejrychleji se šírícím párovým tancem nejen v Česku, ale i po celé Evropě. Z lambady si vypůjčil dynamiku pohybu či pohyby hlavou dívek, ale zouková hudba dovoluje tančit složitější, efektnější a plynulejší figury. Charakteristický je výrazný styling partnerky, pohyb a vedení celým tělem a také větší taneční spojení obou partnerů, než je zvykem u salsy nebo bachaty, což pro mnohé znamená mnohem hlubší taneční prožitek.

Dva hlavní směry zouku jsou Porto Seguro styl (rychlejší, má více společného s lambadou) a Rio styl (moderní varianta zouku na pomalejší hudbu). „Otcem“ Rio zouku je brazilský lektor Adilio Porto, „matkou“ tanečnice Renata Peçanha, taktéž z Brazílie. Kromě toho semůžete setkat s různými dalšími styly jako je soulzouk, neozouk, m-zouk apod.

Ukázky zouku

Videa z našich vystoupení a kurzů najdete na stránce Videa

Nejlepší světové páry najdete např. na našem kanálu na Youtube:
Zouk Rio styl – Kadu Pires & Larissa Thayane
Zouk Porto Seguro styl – Rodrigo Delano & Adriana Coutinho

 

Komentáře jsou uzavřeny.